Достапни линкови

logo-print

Протести во Лондон


Десетици илјади демонстранти маршираа вчера во Лондон барајќи да се стави крај на мерките за штедење и зголемувањето на даноците. Владата предводена од премиерот Дејвид Камерун соопшти дека за потребни дополнителни мерки за намалување на дефицитот во земјата со цел да заживее економијата. Критичарите ја обвинуваат владата дека е мека со богатите намалувајќи ги даноците за нив, додека за сите други ги покачи. Полицијата соопшти дека маршот помина мирно и дека немало поголеми инциденти. Слични протести се одржаа и во други англиски градови.
XS
SM
MD
LG