Достапни линкови

logo-print

Грузиските пратеници ќе бираат Претседател на Собранието


Бидзина Иванишвили

Бидзина Иванишвили

Грузискиот парламент денеска ќе ја оддржи првата седница. Прв пред 150-те пратенци ќе се обрати претседателот Михаил Саакашвили. На паралментраниет избори победи коалцијата на милјрдерот Бидзина Иванишвили „Грузиски сон“ со освоени 85 пратенички места, додека партијата на Саакашвили освои 65. Денеска пратениците ќе гласаат за претседател на Собранието.
XS
SM
MD
LG