Достапни линкови

logo-print

Опозициски марш во Москва


Стотици лица се собраа во Москва на марш за подршка на Опозицискиот координациски совет. Според проценките на опозиционерите, во маршот се вклучиле 1.000 активисти. Настанот се случува по неуспешниот избор на претставници на 45 члениот совет. Гласањето било суспендирано поради хакерски напади. Повеќе од 200 лица се кандидирани за места во советот а гласањето освен преку интернет се одвива и на гласачки места, кои денеска и утре се под надзор на руската полиција.
XS
SM
MD
LG