Достапни линкови

logo-print

Кипар бара директна помош за банките од европските фондови


Кипарскиот министер за финансии Васос Шијарли изјави дека евентуалниот договор за пакет финансиска помош за неговата земја би требало да вклучува одредба која би им обозможила на банките во потешкотии да добијат директна помош од фондовите на Европската унија.

Шијарли рече дека ќе инсистира таквата одредба да биде вклучена при последната рунда преговори меѓу официјална Никозија и Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, а која се очекува да се случи следната недела.

Експертите стравуваат дека можниот пакет помош за докапитализација на кипарските банки би предизвикал раст на кипарскиот долг до неодржливо ниво.
XS
SM
MD
LG