Достапни линкови

logo-print

Пад на странските инвестии во Кина


Странските инвестиции во Кина во минатиот месец паднале за 6,8 насто во однос на минатата година. Министерството за трговија соопшти дека инвестициите изнесувале 8,4 милијарди долари. Во септември бил постигнат и пораст на извозот за скоро десет проценти. Сепак, министерството оцени дека е прерано да се прогнозира натамошен трговски пораст.
XS
SM
MD
LG