Достапни линкови

logo-print

Кинески воени вежби во близина на спорните острови


Кина одржува воени вежби во Источнокинеското море во време кога растат тензиите со Јапонија околу тоа на која од нив им припаѓаат неколку ненаселени острови. Кинеската агенција Хсинхуа прецизира дека во вежбите биле вклучени 11 бродови и десетина авиони. Јапонија соопшти дека бродовите биле во близина на спорните острови.
XS
SM
MD
LG