Достапни линкови

logo-print

Лидерите на ЕУ се договорија за банкарскиот надзор


Лидерите на ЕУ синоќа на самитот во Брисел се договорија за постепено воведување на единствен надзор над банкарскиот сектор во еврозоната во текот на 2013 година, изјави портпаролот на ЕК. Договорот постигнат на самитот на европските лидери во Брисел е компромис на Германија и на Франција кои се спореа околу тоа како најдобро да се поддржи погодениот банкарски систем во регионот што беше една од главните причини за должничката криза во Европа.
XS
SM
MD
LG