Достапни линкови

logo-print

Генерален штрајк во Грција поради мерките за штедење


Во Грција денеска ќе биде одржан втор генерален штрајк овој месец на двата најголеми синдикати во знак на протест против мерките за штедење.
Денеска ќе излезат од работа јавните службеници, адвокатите, судиите и нотарите. Лекарите во Атина нема да работат од пладне до 15 часот.
Ќе се штрајкува и во јавниот превоз и железницата, како и делумно и воздушниот сообраќај.
Тројката на Европската Комисија, Европската Централна Банка и ММФ од Грција бара да заштеди 11,5 милијарди евра за да ја добие следната транша помош од 130 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG