Достапни линкови

logo-print

Кинеската економија се опоравува


Најновите податоци од Кина покажуваат дека економијата во земјата најверојатно се опоравува. Втората по големина економија во светот бележи раст од 7,4 проценти во последниот квартал, заклучно со септември, што е близу до проектираните 7,5 отсто раст на годишно ниво. Економската активност пораснала за повеќе од 2 отсто додека продажбата пораснала за 14 проценти.
XS
SM
MD
LG