Достапни линкови

logo-print

Приведени осомничените за нападот врз пункт на српската полиција


ЕУЛЕКС во Косово нареди да се притворат тројца осомничени за припадност кон „терористичка организација“, која ја презела одговорноста за нападот со автоматско оружје врз пункт на српската полиција во пограничната зона, јавуваат француските новински агенции повикувајќи се на официјален извор во мисијата. Во соопштението на ЕУЛЕКС е наведено дека тројцата Косовци, кои се приведени, се осомничени дека учествувале во последниот напад на 7 октомври.
Во изминативе 6 месеци, пукнтот на српската полиција Добросун е напаѓан најмалку 5 пати.
Организација наречена „Движење за ослободување“, ја презеде одговорноста за нападите.
XS
SM
MD
LG