Достапни линкови

logo-print

Новинарите во Тунис на протест против владата


Туниските новинари денеска излегоа на протест обвинувајќи ја новата исламистичка влада за ограничување на слободата на говорот. Тие тврдат дека по соборувањето на долгогодишниот владетел Бен Али, новата влада се обидува да наметне нов систем на контрола. Во соопштението од Унијата на Новинари е наведено дека се одлучиле на ваков потег – генерален штрајк, откако ги исцрпиле сите механизни за дијалог со владата.
Владата ги негираше тврдењата на новинарите.
Дел од медиумите во знак на протест престанаа да емитуваат програма додека останатите ја скратија информативната програма.
XS
SM
MD
LG