Достапни линкови

logo-print

Арифи во работна посета на Хрватска


Вицепремиреката за европски прашања Теута Арифи денеска престојуваше на работна посета во Хрватска каде се сретна со потпретседателот на Владата Невен Мимица. Тема на нивните разговори беа последните случувања во евроинтеграциските агенди на двете земји и за искуството на Хрватска со спроведувањето на реформите. Арифи за време на престојот во Хрватска се сретна и со министерот за регионален развој и фондови на ЕУ Бранко Грчиќ и со министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ и со заменик министерот за надворешни работи и европски прашања Јошка Клисовиќ.
На средбите била истакната и потребата за натамошно продлабочување на добрите билатерални односи меѓу Македонија и Хрватска, во областа на економската соработка и развој.
XS
SM
MD
LG