Достапни линкови

logo-print

Протести во Приштина


Косовската полиција со солзавец го растури протестот во Приштина против потпишувањето на спогодбата за приватизација на електродистрибутивната мрежа во земјата.Дел од демонстрантите се приведени затоа се закачиле на железните врати обидувајќи се да влезат во зградата на владата.
Опозицискиот активист Шпенд Ахмети изјави дека со потпишувањето на спогодбата, вредна 34 милиони долари, со турската компанија владата го продава „богатството на косовското опшество“.
XS
SM
MD
LG