Достапни линкови

logo-print

Контроверзното видео за Тимошенко ќе се истражува


Украинската државна управа за казни соопшти дека ќе го истражи видеото кое неделава се врти на интернет на кое се гледа затвореничка која личи на поранешната премиерка Јулија Тимошенко како извршува физички вежби во болничка соба. Во понеделникот беше по деветти пат одложено сослушувањето на Тимошенко за обвинението за затајување данок, затоа што таа не се појави во судницата поради болки во грбот. Тимошенко е осудена на 7 години казна затвор поради залоупотреба на службена должност. Таа тврди дека се води полтички мотивиоран случај против неа.
XS
SM
MD
LG