Достапни линкови

logo-print

Сменет гувернерот на ирачката Централна банка


Синан ал Шабиби

Синан ал Шабиби

Ирачката влада го суспендира првиот човек на Централната банка Синан ал Шабиби поради истрагата за измама во врска со наводната манипулација со вредноста на валутите. Според информациите од Багдад, истрагата на парламентарна комисија покажала дека има нерегуларности во менувањето на ирачкиот динар за американскиот долар.
Освен гувернерот на Централната банка, во скандалот биле вмешани и неколку други лица.
XS
SM
MD
LG