Достапни линкови

logo-print

Карзаи побара помош за справување со тероризмот


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска на Самитот на Организацијата за економска соработка побара од своите колеги помош во борбата со тероризмот. Тој побара од нив да преземат мерки за превенција од трговија со оружје во регионот и останати материјали кои што би им биле од помош на тероричките групи како Ал Каеда, Исламското движење од Узбекистан и другите терористички организации кои делуваат во Авганистан. Пакистанскиот претседател во неговиот говор го спомна случајот со обид на убиство на 14 годишната Малала Јусуфзаи и за правото на девојчињата да се образуваат. Турксиот премиер Реџеп Таип Ердоган, домаќинот Илам Алиев и таџикистанскиот преседател Емомали Рахмон повикаа на поголема регионална соработка за енергетските проекти.
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат препорача да истата организација отвори и посебен политички форум.
XS
SM
MD
LG