Достапни линкови

logo-print

Ердоган се сретна со Ахмадинеџад во Баку


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се сретна денеска со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во Баку, на маргините на регионалната Организација за економска соработка, јавуваат турските медиуми. Ненајавената средба меѓу турскиот премиер и иранскиот претседател се одржала зад затворени врати, но според нивните информации, двајцата лидери разговарале за ситуацијата во Сирија.
Кризата во Сирија предизвика напнатост меѓу Турција и Иран откако Турција ги засили критиките кон режимот на сирискиот претседател Башар Асад
XS
SM
MD
LG