Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара Гугл да ги смени правилата за приватност


Новите правила на Гугл за заштита на личните податоци кои се воведени на 1 март не се во согласност со европските закони за привтаност на податоци и тие правила треба да се сменат. Во заедничкото соопштение за регулаторните тела од ЕУ за оваа прашање е наведено дека гигантот треба да обезбедни „јасни и комплетни информации за сочувување на личните податоци на корисниците“ и бараат од Гугл да преземе итно мерки за да го отстрани проблемот. Гугл во март ги соеднини сите 60 прописи за приватност во едно со што ги спои сервисите кои претходно беа одвоени како Јутјуб, Гмаил, и Гугл плус.
XS
SM
MD
LG