Достапни линкови

logo-print

Изборите во Русија со нерегуларности


Опозициските лидери во Русија соопштија дека има слаба излезност и голем број на нерегуларности при гласањето за време на неделните избори кога граѓаните излегоа на локални и регионални избори. Според првичните информации на изборната комисија победници на локалните избори се претставници од владеачката партија Обединета Русија. Набљудувачите од независната мониторинг организација Голос забележала над илјада прекршувања на правилата за гласање. Претседателот Владимир Путин изјави дека победата на изборите на неговата партија само укажува на поддршката што ја добива владата од народ
XS
SM
MD
LG