Достапни линкови

logo-print

Предвремени парламентрани избори во Израел


Израелската влада соопшти дека предвремените парламентарни избори во земјата ќе се оддржат на 22 јануари следната година неколку месеци порано од планираните редовни. Премиерот Бенџамин Нетанјаху изјави дека бил приморан да побара оддржување на предвремени парламентарни избори затоа што неговата владина коалиција минатата недела не се услогласила околу буџетот за 2013 година.
Одлуката на владата за предвремени парламентарни избори треба да ја поддржат пратениците в понеделник на собраниска седница.
XS
SM
MD
LG