Достапни линкови

logo-print

Шкотска ќе може да оддржи референдум за независност


Британскиот премиер Дејвид Камерун се очекува да потпише во понеделник договор со шкотскиот прв министер Алекс Салмонд со што ќе и се овозможи на Шкотска да оддржи реферндум за независност. Во договорот ќе биде содржана и двегодишна кампања која треба да почне на крајот на 2014 година. Камерун строго се спротивставува на отцепувањето од Британија. Тој ќе се сретне утре со лидерот на шкотската национална партија Салмонд во Единбург откако министрите соопштија дека постигнале договор за условите за гласање. Според анкетите една третина од Шкотланѓаните ја поддржуваат идејата за отцепување од Велика Британија и за создавање на независна Шкотска.
XS
SM
MD
LG