Достапни линкови

logo-print

Кабул со критика за пакистанскиот политичар Кан


Имран Кан

Имран Кан

Авганистанското министерство за надворешни работи ја искритикува изјавата на пакистанскиот политичар Имран Кан за војната во Авганистан. Тој битката на луѓето против странските трупи во земјата ја нарече дел од светата исламска војна „Џихад“. Портпаролот на авганистанското министертво Џанан Мусазаи изјави дека коментарите на Кан се опасни и срамни. Мусазаи додаде дека со тоа се покажува оти Кан е опасно неинформиран или има лоши намери во врска со битките во Авганистан. Кан е меѓу десетте пакистански политичари кои добиле писмо од авганистанскиот претседател Хамид Карзаи кој побара помош за заедничката битка против екстремизмот во двете земји.
XS
SM
MD
LG