Достапни линкови

logo-print

Германија ја поддржува Турција по прашањето за Сирија


Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во Истанбул. Турската новинска агенција Анадолија пренедува дека министерите за надворешни работи на Германија и Турција вчера ги разговареле за инцидентите долж турско-сириската граница, за последниот развој на настаните во Сирија, како и пресретнувањето на турските авиони ловци на сирискиот патнички авион во текот на оваа недела. Како што јавува агеницијата Вестервеле пред Давутоглу изразил сочувството за загинувањето на петмината турски цивили и посочил дека Турција се однесувала разумно по инцидентот.
XS
SM
MD
LG