Достапни линкови

logo-print

Уапсен синот на поранешниот киргистански претседател Бакиев


Лондонската полиција го уапси синот на поранешниот киргистански претседател Курманбек Бакиев откако САД побараа да го екстрадираат. 34 годишниот Максим Бакиев беше уапсен во петокот по обвиненија за заговор и измама.По него е распишана потера и во Киргистан од каде што побегна во 2010 година, откако неговиот татко беше симнат од власт поради злосторства и проневера на пари од државните фондови. Киргистан побара од Интерпол, Максим Бакиев да биде приведен и екстрадиран , но Киргистан и Британија немаат договор за екстрадиција. Постариот Бакиев доби политички азил во Белорусија.
XS
SM
MD
LG