Достапни линкови

logo-print

Ердоган го критикуваше Советот за безбедност на ОН


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган остро го критикуваше Советот за безбедност на ОН поради неговиот неуспех да се договори да стави крај на 19-месечната граѓанска војна во Сирија.
За време на меѓународна конференција во Истанбул, Ердоган изјави дека светот беше сведок на "хуманитарната трагедија" во Сирија.
"Ако чекаме на една или две од постојаните членки ... тогаш иднината на Сирија ќе биде во опасност", рече Ердоган.
Русија и Кина - два од петте постојани членки на Советот за безбедност – ставија вето на резолуциите кои беа обид да се изврши притисок врз Дамаск да стави крај на конфликтот и да се согласи на политичка транзиција. Во средата, сириски патнички авион на пат од Москва до Дамаск присилно слета во Анкара при што беше запленета воена опрема на екипажот.
XS
SM
MD
LG