Достапни линкови

logo-print

Сириската авијација во акција против бунтовниците


Сириската авијација денеска гаѓала кон бунтовниците со цел да ја одбрани стратешката база во провинцијата Идлеб, соопшти невладината опсерваторија за заштита на човековите права. Повеќе од 20 бунтовници биле повредени во нападот, по што сите тие се згрижени во околните болници. По воздушниот напад следеле борби околу Вади Дијеф, стратешка база во регионот Марет Ал Нуман, која деновиве е под опсада на бунтовниците.
Според последните податоци 151 лице загинале во насилствата во Сирија. Меѓу нив има 50 цивили, 60 војници и 40 бунтовници.
XS
SM
MD
LG