Достапни линкови

logo-print

Ирак ке купи воени авиони од Чешка


Багдад ќе ги купи 28 чешки воени авиони за милијарда долари, како дел од стратегијата за обнова на воздушните сили на Ирак. Советник на премиерот Нури ал-Малики, Али ал-Мусави Ирачкиот денеска изјави дека првите авиони ќе пристигат во текот на следните седум месеци. Според договорот, кој допрва треба да биде потпишан, Ирак ќе купи 24 L-159 воени авиони, лесни борбени авиони и авиони за обука. Ирак, исто така, ќе добие уште четири авиони кои на чешката армија повеќе не е се потребни. Ирак, исто така купува и американски Ф-16 борбени авиони.
XS
SM
MD
LG