Достапни линкови

logo-print

ЕУ горда на Нобеловата награда за мир


Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј оцени дека Нобеловата награда за мир што денеска ја доби Европскта унија всушност претставува признавање на улогата на Унијата како најголем миротворец во историјата. Претходно, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека наградата е голема чест за Унијата и за сите нејзини 500 милиони жители. „Помирувањето е суштината на постоењето на Европската унија и може да биде инспирација. Унијата е единствен проект што војната ја замени со мир, а омразата со солидарност“ оцени претседателот на европарламентот Мартин Шулц. Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмусен изјави дека Унијата и Алијансата делат заеднички вредности кои помогнаа во обликувањето на нова Европа. Нобеловиот комитет денеска во Осло образложи дека Европската унија ја добива наградата за мир поради шестдеценскиот придонес во унапредувањето на мирот, демократијата и човековите права во Европа.
XS
SM
MD
LG