Достапни линкови

logo-print

Москва сака крај на програмата за нуклеарно разоружување


Викторија Нуланд

Викторија Нуланд

САД соопштија дека се уште разговараат со Русија за идната соработка во рамките на десет години старата програма за уништување на нуклеарното и хемиското оружје. Ова го изјави портпаролот на Стејт Департментот Викторија Нуланд како одговор на извештаите дека Москва сака завршување на Нун –Лугар договорот за редукција.
Овој мулти милијардерски договор платен од САД започна по крајот на Студената Војна и целта беше да и се помогне на економијата на пост советска Русија да се справи со неконвенционалното оружје ширум Советскиот Сојуз.
Над 7500 нуклеарни боеви глави беа деактивирани и голем материјал беше обезбеден.
XS
SM
MD
LG