Достапни линкови

logo-print

Гласање за доверба на полската влада


Доналд Туск

Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск побара од парламентот денеска да гласа за доверба на неговата влада, за да го „потврди“ својот втор мандат добиен на изборите од пред една година. Убеден сум дека гласањето ќе го потврди мандатот, изјави Туск, кој на власт се наоѓа од 2007 година. Неговата владејачка коалиција има 234 пратеници, само 4 повеќе од апсолутното мнозинство.
Владата во последно време е соочена со се поголемо незадоволство во општеството и со политичката офанзива на ривалската партија предводена од Јарослав Качински.
XS
SM
MD
LG