Достапни линкови

logo-print

Протести во Пакистан во знак на осуда за застреланото девојче


Неколку стотици луѓе излегоа на протести во пакистанската провинција Пешавар поради нападот на пакистанското девојче кое пишувало на нејзниниот блог против злосторствата што ги вршеле Талибанците во Пакистан. 14 годишната Малала Јусуфзаи била застрелана во главата додека одела до автобуската станица, таа е хоспитализирана и е во стабилна здравствена состојба. Талибанците ја преземаа одговорноста за нападот. Демонстрантите држеле транспаренти со слогани дека го осудуваат тероризмот и бараат безбедна иднина за нивните деца. Претходно со осуда за инцидентот излезе и САД.
XS
SM
MD
LG