Достапни линкови

logo-print

Во Москва повторно за жалбата на Пуси Рајот


Судот во Москва денеска ќе расправа за жалбата на трите членки на панк групата Пуси Рајот кои во август годинава беа осудени на две години затвор под обвинение за хулиганство мотивирано од религиозна омраза. Тие во февруари во една црква во Москва изведоа песна против претседателот Владимир Путин. Московскиот суд во минатата недела ја одложи расправата за жалбата откако една од обвинетите побара дополнително време за да го смени нејзиниот адвокат. Пресудата предизвика меѓународни реакции, со оценка дека е напад врз слободата на изразување. Путин деновиве изјави дека пресудата била правична, бидејќи не може да се дозволи, како што рече, „поткопување на моралните вредности и обидите за уништување на земјата“.
XS
SM
MD
LG