Достапни линкови

logo-print

Осуда за застреланото девојче во Пакистан


Соединетите држави го осудија застрелувањето на пакистанското девојче кое на нејзиниот блог пишувало против злосторствата што ги вршеле талибанците во Пакистан. 14 годишната Малала Јусуфзаи била застрелана во главата додека одела до автобуска станица во северниот дел на Пакистан. Талибанците веднаш ја презедоа одговорноста за нападот. Портпаролот на Стејт департментот Викторија Нуланд изјави дека станува збор за враварски и кукаквички напад. Малала, по извршената операција била во стабилна здарвствена состојба.
XS
SM
MD
LG