Достапни линкови

logo-print

Малики во потрага по инвестиции во Русија


Рускиот премиер Дмитри Медведев утре ќе се сретне со неговиот колега од Ирак Нури Ал Малики со кого ќе разговара за соработка во областа на енергетиката и одбраната. Кремљ соопшти дека Малики во среда ќе се сретне и со претседателот Владимир Путин за да разговараат околу развојот на руско-ирачките односи и соработка во полтичката и економската сфера.
Клучните теми во разговорите ќе биде инвестициската соработка меѓу двете земји и учеството на руските компании во големи заеднички проекти со ирачките во енергетскиот сектор. Во продолжение на соопштението од Кремљ се вели дека на нивната агенда за разговори е и развојот на настаните на Блискиот Исток како и за ситуацијата во Сирија
XS
SM
MD
LG