Достапни линкови

Путин: Членките на Пуси Рајот ја заслужуваат казната


Поддржувачи на панк групата Пуси Рајот

Поддржувачи на панк групата Пуси Рајот

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека трите членки на Пуси Рајот ја заслужуваат двегодишната казна затвор и дека поранешниот нафтен тајкун Михаил Ходорковски треба да побара помилување. Ова Путин го изјави за телевизиски документраец кој што беше емитуван по повод неговиот 60-ти роденден. Триото од панк групата Пуси Рајот се осудени на затворска казна поради хулиганизам и предизвикување верска омраза со перформанс во христијанска црква во Москва. Путин во документарецот вели дека сегашната генерација на опозициски лидери треба да се тргне на страна и да отстапи место за „ интересни, бистри и значајни луѓе.“
XS
SM
MD
LG