Достапни линкови

logo-print

Предложен составот на новата грузијска влада


Лидерот на коалицијата Грузијски сон, Бидзина Иванишвили, како победник на парламентарните избори, денеска ги предложи кандидатите за состав на новата влада. Партијата на претседателот Михаел Саакашвили, која беше владејачка во изминатите 8 години, преминува во опозиција. Иванишвили, кој ќе биде премиер, најави дека ќе настојува да ги подобри односите со Русија, но и да продолжи со настојувањата за интеграција на Грузија во НАТО и во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG