Достапни линкови

logo-print

Брамерц во дводневна посета на Србија


Главниот обвинител во Хашкиот трибунал Серж Брамерц утре ќе пристигне во дводневна посета на Србија во пресрет на поднесувањето на редовниот извештај за Советот за Безбедност на ОН. Во агендата на Брамерц се предвидени средби со српскиот премиер Ивица Дачиќ, министерот за одбрана Александар Вучиќ и шефот на Националниот совет за соработка на Србија со Хаг .Ова ќе биде прва средба на Брамерс со Вучиќ кој се до напушатњето на српската радикална партија неколку пати доаѓаше во Хаг како правен советник на лидерот на радикалите Воислав Шешељ кој е обвинет за воени злосторства и злосторства против човештвото кон несрпското население во делови на Босна, Хрватска и Србија во периодот од 1991-1994 година.
XS
SM
MD
LG