Достапни линкови

logo-print

Демонстранти во Пакистан тргна кон границата со Авганистан


Група пакистански активисти предводени од опозицискиот лидер Имран Кхан пристигнаа во областа Танк која се наоѓа на 100-тина километри од Вазиристан. Активистите меѓу кои се и американски членови на „Розев Код“, анти- милитаристичка организација се движат во конвој кон авганистанската граница во знак на протест поради употребата на американските беспилотни летала. Тие се жалат дека владата поставила барикади со цел да го сопре конвојот. Областа кон која се движи конвојот, Вазиритан се смета за упориште на Талибанците и Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG