Достапни линкови

logo-print

Се самозапали човек во Тибет


Демонстрант против кинеската власт во Тибет им подлегна денеска на повредите откако вчера се самозапали во знак на протест на плоштад во кинеската провинција Гансу, јавува Радио Слободна Азија. Активистите од „ Слободен Тибет“ соопштија дека демононстрантот пред да се самозапали оддржал говор посветен на слободата на верско убедување и слобода на изразување и јазик.
Од 2009 година околу 50 луѓе се самозапалиле во знак на протетс против кинеската власт во хималајскиот регион.
XS
SM
MD
LG