Достапни линкови

logo-print

18 месеци затвор за поранешниот батлер на Папата


Поранешниот батлер на Папата Бенедикт XVI, Паоло Габриеле.

Поранешниот батлер на Папата Бенедикт XVI, Паоло Габриеле.

Судот во Ватикан го осуди поранешниот батлер на Папата Бенедикт XVI, Паоло Габриеле, на 1,5 години затвор. Тој беше обвинет за крадење доверливи папски документи кои им ги дал на новинарите. Меѓу украдените документи што протекоа во медиумите имаше писма до Папата во кои има наводи за корупција во ватиканските бизнис делегации. Постои можност Папата да го помилува осудениот Габриеле.
XS
SM
MD
LG