Достапни линкови

logo-print

Иранците ги чувствуваат ефектите од меѓународните санкции


Продавница во Иран во 2009 година.

Продавница во Иран во 2009 година.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вели дека обичните Иранци ги чувствуваат ефектите од меѓународните санкции и ги посочи растечката инфлација, невработеноста или недостигот од лекови. Во извештајот до Генералното собрание на ОН, тој вели дека и хуманитарните операции во Иран се попречени поради меѓународните санкции.

Иран е под санкции од ОН, САД и ЕУ поради тоа што одбива да го запре процесот на збогатување ураниум од што потоа може да се направи атомска бомба, но Иран негира дека се обидува да направи нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG