Достапни линкови

logo-print

Денеска пресуда за батлерот на Папата


Поранешниот батлер на Папата Бенедикт XVI, Паоло Габриеле.

Поранешниот батлер на Папата Бенедикт XVI, Паоло Габриеле.

Ватиканскиот суд денеска треба да ја соопшти пресудата за поранешниот батлер на Папата Бенедикт XVI, Паоло Габриеле, кој е обвинет за крадење доверливи папски документи кои им ги дал на новинарите. За денеска се предвидени завршните излагања и на обвинителството и на одбраната.

Габриеле се изјасни како невин по обвинението за тешка кражба, но рече дека чувствува вина што го предал Папата. Ако биде осуден, тој се соочува со затворска казна до четири години. Сепак, постои можност Папата да го помилува.
XS
SM
MD
LG