Достапни линкови

logo-print

Ерменија тврди дека Азербејџан се подготвува за војна


Ерменскиот претседател Серж Саркисијан

Ерменскиот претседател Серж Саркисијан

Ерменскиот претседател Серж Саркисијан го обвини Азербејџан дека се подготвува за војна околу Нагорно Карабах, терторија во Азербејџан која е под контрола на Ерменија. Во интервју за агенцијата Ројтерс тој изјави дека Азербејаџан „грозничаво“ се вооружувал што покажувало дека се подготвува за нова војна. Сепак, Саркисијан изрази надеж дека е можно мирно решение на проблемот. Двете земји над две децении се во конфликт околу Нагорно Карабах каде што од 1994 година се одржува кршливо примирје.
XS
SM
MD
LG