Достапни линкови

logo-print

Британија го екстрадира имамот Абу Хамза ал Масри


Абу Хамза ал Масри

Абу Хамза ал Масри

Британија го екстрадира радикалниот исламски свештеник Абу Хамза ал Масри во Соединетите држави каде што треба да се соочи со обвинување за тероризам. Британската полиција го спроведе Абу Хамза од строго чуваниот затвор во Англија до една американска воздухопловна база од каде што бил испратен за Соединетите држави. Со него биле уште четворица луѓе за кои се сомнева дека му биле соработници. Со тоа заврши неколкугодишната правна битка околу екстрадицијата на Абу Хамза за кој Вашингтон тврди дека се обидел да отвори тренинг камп за Ал Каеда во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG