Достапни линкови

logo-print

Во Австралија стартува најбрзиот радио телескоп


Австралија денеска го стави во функција најбрзиот радио телескоп во светот, со што се отвораат големи можности за истражување на вселената. Станува збор за 36 сателитски антени, секоја со дијаметар од 12 метри, кои рабоат како еден инструмент. Проектот е лоциран во Западна Австралија, каде што нема многу популација. Се очекува овој гигантски проект да го користат над 700 астрономи од 10-тина научни тимови.
XS
SM
MD
LG