Достапни линкови

logo-print

По забраната Парадата на Гордоста ќе се оддржи во затворен објект


Организаторите на беградската „Парада на гордоста“ најавија дека поради забраната за оддржување на манифестацијата од страна на полицијата тие ќе ја оддржат во затворен објект. Еден од организаторите, Горан Милетиќ изјави дека власта греши ако мисли дека со забраната ќе натера активистите на ЛГБТ да се откажат. Тој истакна дека „парадата не е циркус и нема да си замине од градот – ЛГБТ популацијата ќе бидат и ќе останат тука и следните години“.
XS
SM
MD
LG