Достапни линкови

logo-print

Грција нема да добие пролонгирање на рокот за исплата на долгот


Грција не може да добие подолг временски период за да го исплати делот од својот државен долг, на што инсистира Европската централна банка (ЕЦБ), изјави претседателот на оваа финансиска институција Марио Драги. Тој додаде дека доколку се прифати барањето на Грција да и се даде подолго време да го исплаќа својот долг кон ЕЦБ, тогаш тоа ќе се смета како дирекно финансирање, што е забрането според договорите на ЕУ.
XS
SM
MD
LG