Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН ќе одржи состанок за Сирија


Турските војници заземаат положба во турскиот град Акчакале

Турските војници заземаат положба во турскиот град Акчакале

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи состанок по барање на Турција за преземање на „неопходни мерки “ за да се сопре сириската агресија.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја повика Сирија јавно да објасни дека инцидентот бил случаен и дека нема да се повтори.
Турскиот вицепремиер Бесир Аталај по одобрувањето на Парламентот за прекугранична воена операција во Сирија, изјави дека оваа одлука не е за отпочнување војна.
Ваквата одлука следува по вчерашниот инцидент при кој од Сирија би испукана минофрлачка ракета кон туркиот пограничен град Акчакале при што згаинаат 5 цивили а 12 се ранети
XS
SM
MD
LG