Достапни линкови

logo-print

Одбиено барањето за одбележување на годишнина од смртта на Политковскаја


Организацијата за заштита на човекови права со седиште во Москва соопшти дека власта локалните власти не дозволиле собир на граѓани на плоштадот Пушкин за да ја одбележат годишнината од убиството на Ана Политковскаја. Московските власти тврдат дека за 7 октомври веќе биле закажани протести анти-дрога демонстрации и затоа се подготвени на дијалог, граѓаните да го оддржат собирот на друго место.
Рускиот претседател Владимир Путин на 7 ми октомври ќе го прослави својот 60-ти роденден со собир на граѓани и марш, кој ќе се оддржи во Москва и уште неколку други руски градови.
Политковскаја беше убиена во 2006-та година пред нејзиниот стан, откако објави критика за руските воени акции во Чеченија. Случјаот за нејзиното убиство се уште не е решен, руските власти тврдат дека истрагата се уште трае.
XS
SM
MD
LG