Достапни линкови

logo-print

Иран го попречува американското емитување за странство


Американскиот Борд на гувернери за медиуми соопшти дека Иран повторно ги попречува американските емисии за странство. Бордот наведува дека тоа би можело да е поврзано со вчерашните демонстрации околу вредноста на иранската валута и со масовните апсења. Со попречувањето се опфатени сигналите на Радио Фарда и на Гласот на Америка на персијски јазик, но и програмите на другите јазици кои одат преку Еутелсат.
XS
SM
MD
LG